Zohraté šperkárske “družstvo”

Tím akadémie šperku

Počas absolvovania kurzov Akadémie šperku budú s vami pracovať odborne vzdelaní a vyštudovaní lektori, ktorí sú vo väčšine absolventi Vysokej školy výtvarných umení, odbor kov a šperk. Individuálny prístup ku každému účastníkovi je samozrejmosťou. Akékoľvek otázky počas kurzu vám radi zodpovieme.

Osobný prístup nie je len slovo. Prečítajte si o našom spôsobe prístupu k účastníkom v sekcii kreatívne kurzy.

Lektori Akadémie šperku 2016

lektori-akademia-sperku-2013


Mgr. art Hany H. Kašičková

“Som zakladateľka a organizátorka Akadémie šperku. Pochádzam z Martina. Strednú umeleckú školu so zameraním na textilné výtvarníctvo som absolvovala v Ružomberku. Následne som pokračovala v štúdiu v Bratislave na VŠVU v ateliéri S+M+L_XL-kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera akad.arch. Šperk som si zamilovala a ostala som bývať v Bratislave, kde tvorím ako slobodný umelec. Som vydatá a mám doma troch mužov a jednu babu. Drahého Marka, zlatého Cyrila, čierneho Huga a najmladšiu Agátku. Zbožňujem palacinky, šoférovanie a všetko čo je pop. Venujem sa hlavne zákazkovej tvorbe umeleckého šperku z drahých kovov, zásnubným prseňom, obrúčkam, ale aj vlastnej voľnej tvorbe, ktorú nazývam “naratívne 2Déčko”. Farebné plochy prepájam alebo vysúvam do priestoru, kde vzniknú rozprávkové príbehy pre dospelých. Pred plastom uprednostním kov, a pred smaltom autolak.”

Na akadémii učí: ZÁKLADY ZLATNÍCTVA a OTVORENÝ ATELIÉR.

hany-h-kasickova


Mgr. art Alena Bušfy Timkovičová

“Vyštudovala som ŠÚV Kremnica – Zlatníctvo a strieborníctvo u Mgr. O. Ďuriana a VŠVU – ateliér S+M+L_XL-kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera akad.arch.
Venujem sa tvorbe šperkov, objektov a inštalácií. Používam najmä striebro, textil ale aj rôznorodé netradičné materiály, hlavne cukor. Momentálne som však na rodičovskej dovolenke a venujem sa svojmu najmilšiemu „prívesku‘‘ – synčekovi a najnovšie aj dcerke. Pochádzam z Koštian nad Turcom pri Martine, som vydatá mám dve detičky a žijem v Bratislave. Predtým som vyučovala na ZUŠ. Plánujem sa k učiteľstvu vrátiť a naďalej využívať školské prázdniny na lektorovanie na letnej Akadémii šperku.”

Na akadémii učí: ZÁKLADY ZLATNÍCTVA.

alena-busfy-timkovicova


Mgr.art Lucia Bartková

“Tvorba šperku mi denne prináša pocit výnimočnosti. Krásne chvíle som prežila pri zhotovovaní prvých šperkov na Strednej škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici, kde som študovala odbor Zlatníctvo a strieborníctvo u Mgr. O. Ďuriana. Túžba dozvedieť sa viac ma priviedla na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde som začala vnímať šperk ako súčasť výtvarného umenia. Zahraničné stáže v Štrasburgu, Prahe a Düsseldorfe mi priniesli nové skúsenosti a stretnutia s významnými autormi v tejto sfére. V súčasnej dobe je mojím cieľom odovzdávať svoje znalosti ďalej a tak ľudí na kurzoch učím spoznávať nielen remeslo, ale aj ukryté významy, nachádzajúce sa pri tvorbe jedinečných kúskov. Pochádzam tiež z Martina a usadila som sa s priateľom v Bratislave.”

Na akadémii učí: ZÁKLADY ZLATNÍCTVA a autorský kurz NÁHRDELNÍK-NETRADIČNÉ SPOJE BEZ SPÁJKOVANIA .

lucia-bartkova


Mgr. art Andrea Ďurianová

“Pochádzam z Kremnice, kde som aj vyštudovala odbor Plošné a plastické rytie kovov na miestnej ŠUV. Moje štúdium pokračovalo na VŠVU v Bratislave v ateliéri u prof. Weisslechnera. Počas neho som absolvovala zahraničnú stáž na Fachhochschule Trier, campus Idar Oberstein a tiež internú stáž na katedre architektúry.  Zaujímam sa o architektúru a dizajn, ale tiež o psychológiu a ľudovú kultúru a inšpirácie týmito médiami sa objavujú aj v mojich šperkoch. Som čerstvou absolventkou školy a momentálne ma zamestnáva zariaďovanie si svojho ateliéru, voľná tvorba šperkov a tiež ma živí šperk na zákazku.”

Na akadémii učí: SKLADANÝ ŠPERK (ohýbanie plechu z 2D do 3D )tento kurz nieje v tohtoročnej ponuke.

andrea-durianova


Mgr. art Mária Nepšinská

“Vyštudovala som Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici a skončila som ako absolvent v ateliéri S+M+L_XL-kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera, akad. arch., na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem vlastnej šperkárskej tvorby sa od roku 2008 kurátorsky a organizačne podieľam na aktivitách Združenia šperkárov AURA (Medzinárodné sympóziá umeleckého šperku Kremnica). Spoluorganizujem medzinárodnú konferenciu Šperk Stret v Bratislave, zastrešujem medzinárodný šperkársky projekt Schmuck Wander a podieľam sa na aktivitách Ateliéru EM. Narodila som sa v Brezne a po štúdiách som ostala bývať v Bratislave. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dcérkou.”

Na akadémii učí: ZASADZOVANIE KAMEŇOV.

maria-nepsinska


Ing. Slavomíra Habardová

“Pochádzam z úplne neumeleckého prostredia. Vyštudovala som ekonómiu v Banskej Bystrici a niekoľko rokov som pracovala v oblasti marketingu, komunikácie a projektového manažmentu. Po čase sa v mojom živote objavil princ na bielom koni a prišli aj dva poklady v podobe dcéry a syna. Tu sa moja životná dráha začala meniť. Ostala som na voľnej nohe a objavovala všetky možné zákutia tvorby a tvorivosti, až kým mi vietor privial modelovacie striebro. Rýdze striebro, ktoré sa najprv tvári aj správa ako hlina, poskytuje neuveriteľné možnosti tvorby.  Som medzinárodne certifikovanou lektorkou pre prácu s týmto materiálom. V súčasnosti objavujem možnosti spájania tohto materiálu s klasickými zlatníckymi technikami a postupmi.
Organizujem kurzy, workshopy a podujatia v oblasti tvorivosti a zabŕdla som aj do žurnalistiky. S partiou šikovných ľudí vydávam elektronický časopis Šperkovanie a iné tvorenie, ktorý je voľne stiahnuteľný na internete. Tvorím pod značkou Finimi.”

Na akadémii učí: „Modelovacie striebro v klasickom remesle“ spolu s Hany Kašičkovou vás naučia, ako s modelovacím striebrom pracovať a ako ho dopĺňať prvkami klasickej zlatníčtiny. Alebo naopak? To už záleží len a len od Vás.

slavomira-habardova


Mgr. art Kristýna Španihelová ArtD

Kristýna Španihelová (CZ) Študovala u profesora Karola Weisslechera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Kov a Šperk. Absolvovala študijné pobyty v šperkárskom ateliéri Vysokej Umeleckoprumyslovej školy v Prahe (CZ) a štúdium dizajnu na Akadémií v Lublane (SLO). Jej práce boli ocenené niekoľkými cenami (Kruhy na vode 2007, Slovenský šperk 2005,2006…), a vystavuje ich doma aj v zahraničí.V súčastnosti pôsobí ako asistentka v ateliéri kov a šperk na VŠVU.

Na akadémii učí: ZASADZOVANIE KAMEŇOV

kris


Mgr. art Pavol Prekop

“Narodil som sa v Nitre, doma som v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne. Vyštudoval som na VŠVU v Bratislave, magisterské štúdium v ateliér s+m+L_XL, kov a šperk, som už aj bakalár prírodných. Šperk chápem ako metaforu komunikácie, preto ma najviac zaujíma budovanie komunikačných kanálov, situácií medzi dielom a divákom. A snažím sa už dva a pol roka vyrobiť bleskové šperky.”
Na Paľa je ešte dôležité prezradiť, že je hrdým otcom dvoch chlapcov a šarmantným spoločníkom.

http://pavolprekop.kamikadze.sk/

Na akadémii učí: ODLIEVANIE DO KOVU ZA KUCHYŇOU a autorský pobytový kurz FORMA-FILMOVÁ CENA-ODLIEVANIE DO PLASTU.

pavol


Bc. Ruženka Ovčiariková

Venujem sa šperku momentálne ako študentka ateliéru S+M+L_XL pod vedením prof. Karola Weisslechnera akad.arch. v magisterskom stupni. Existujú stretnutia, ktoré trvajú len chvíľu ale vedia ovplyvniť váš život a práve takéto stretnutie ma priviedlo ku šperku. Šperk ma fascinuje svojimi možnosťami. Tým, že môžete vytvoriť umelecké dielo, sochu, grafiku a toto dielo sa pohybuje mimo galérií – medzi ľudmi a je každému prístupné.
Veľký prínos pre moju tvorbu mali stáže v Nórsku, kde som začala viac pracovať s prírodnými materiálmi a stáž u prof. Dušana Kállaya, kde som sa venovala tvorbe ilustrácií a príbehu.
V šperku rada kombinujem kov a prírodné materiály, kresbu, ilustratívnosť a naratívnosť. Radosť mi prináša tvorba sama, a to keď moje šperky sú radosťou pre toho, kto šperk nosí.

Na akadémii učí: ZLATNÍCKY SMALT

ruz


Mgr. art Mia Čopíková

Študujem v ateliéri S+M+L_XL Kov a Šperk na VŠVU v magisterskom ročníku. K šperku som sa dostala práve vďaka Akadémii šperku, na ktorú som sa pred 8 rokmi prvýkrát prihlásila a postupne sa začal meniť celý môj život. Na začiatku ma uchvátili kovy a ich tvárnosť, neskôr nové digitálne technológie a ich presnosť a teraz sa venujem kameňom a ich mágii v malom kráľovstve pre drahé kamene v Hochschule Idar-Oberstein – detašované pracovicko Univerzity Trier, kde som na stáži. Pri tvorbe ma zaujíma samotný proces tvorby, technologické riešenia, budovanie konštrukcie, charakteristiky materiálov a bádanie nad tým všetkým.

Na akadémii učí: KINETICKÝ ŠPERK, NETRADIČNÉ SPOJE BEZ SPÁJKOVANIA

mia


Daniela Kopčová

V ateliéri S_M_L_XL Kov a šperk študujem u prof. Karola Weisslechnera akad. arch. na bakalárskom stupni. Pre záujem o kresbu a ilustráciu, som tiež absolvovala internú stáž v Ateliéri voľnej grafiky a ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya.

Na akadémii učí: ZÁKLADY ZLATNÍCTVA

danik

 


Anna Juhárová

Vyštudovala som ŠÚV v Kremnici – odbor Zlatníctvo a striebirníctvo. Momentálne som študentka ateliéru S_M_L_XL pod vedením prof. Karola Weisslechnera akad. arch.

Na akadémii učí: ODLIEVANIE DO KOVU

anna