Lektori

AKADÉMIE ŠPERKU

Mgr. art Hany H. Kašičková

Mgr. art Hany H. Kašičková

“Som zakladateľka a organizátorka Akadémie šperku. Pochádzam z Martina. Strednú umeleckú školu so zameraním na textilné výtvarníctvo som absolvovala v Ružomberku. Následne som pokračovala v štúdiu v Bratislave na VŠVU v ateliéri S+M+L_XL-kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera akad.arch. Šperk som si zamilovala a ostala som bývať v Bratislave, kde tvorím ako slobodný umelec. Som vydatá a mám doma troch mužov a jednu babu. Drahého Marka, zlatého Cyrila, čierneho Huga a najmladšiu Agátku. Zbožňujem palacinky, šoférovanie a všetko čo je pop. Venujem sa hlavne zákazkovej tvorbe umeleckého šperku z drahých kovov, zásnubným prseňom, obrúčkam, ale aj vlastnej voľnej tvorbe, ktorú nazývam “naratívne 2Déčko”. Farebné plochy prepájam alebo vysúvam do priestoru, kde vzniknú rozprávkové príbehy pre dospelých. Pred plastom uprednostním kov, a pred smaltom autolak.”

Na akadémii učí

Dani Novosadová

Dani Novosadová

V ateliéri S_M_L_XL Kov a šperk študujem u prof. Karola Weisslechnera akad. arch. na bakalárskom stupni. Pre záujem o kresbu a ilustráciu, som tiež absolvovala internú stáž v Ateliéri voľnej grafiky a ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. Na Akadémii šperku som si prácu v šperkárskej dielni skúsila ako účastníčka, neskôr som sa stala pomocníčkou a fotografkou a dnes s Hany spoluorganizujem jej celý chod. Veľmi ma baví a je pre mňa zaujímavé stretávať nových ľudí, spoluvytvárať im tento zážitok a pomáhať im pri výrobe ich prvých vlastných šperkov.

Na akadémii učí

Mgr. art Mia Čopíková

Mgr. art Mia Čopíková

Študujem v ateliéri S+M+L_XL Kov a Šperk na VŠVU v magisterskom ročníku. K šperku som sa dostala práve vďaka Akadémii šperku, na ktorú som sa pred 8 rokmi prvýkrát prihlásila a postupne sa začal meniť celý môj život. Na začiatku ma uchvátili kovy a ich tvárnosť, neskôr nové digitálne technológie a ich presnosť a teraz sa venujem kameňom a ich mágii v malom kráľovstve pre drahé kamene v Hochschule Idar-Oberstein – detašované pracovicko Univerzity Trier, kde som na stáži. Pri tvorbe ma zaujíma samotný proces tvorby, technologické riešenia, budovanie konštrukcie, charakteristiky materiálov a bádanie nad tým všetkým.

Anna Juhárová

Anna Juhárová

Vyštudovala som ŠÚV v Kremnici – odbor Zlatníctvo a striebirníctvo. Momentálne som študentka ateliéru S_M_L_XL pod vedením prof. Karola Weisslechnera akad. arch. Absolvovala som študijný pobyt na Akademii Sztuk pięknych v Łódźi, kde som sa okrem šperku venovala textilnej tvorbe výrobe papiera. V šperku mám rada jednoduché tvary, čisté línie a rozmanitosť povrchov.

Na akadémii učí

Mgr. art Ruženka Ovčiariková

Mgr. art Ruženka Ovčiariková

Venujem sa šperku momentálne ako študentka ateliéru S+M+L_XL pod vedením prof. Karola Weisslechnera akad.arch. v magisterskom stupni. Existujú stretnutia, ktoré trvajú len chvíľu ale vedia ovplyvniť váš život a práve takéto stretnutie ma priviedlo ku šperku. Šperk ma fascinuje svojimi možnosťami. Tým, že môžete vytvoriť umelecké dielo, sochu, grafiku a toto dielo sa pohybuje mimo galérií – medzi ľudmi a je každému prístupné.

Veľký prínos pre moju tvorbu mali stáže v Nórsku, kde som začala viac pracovať s prírodnými materiálmi a stáž u prof. Dušana Kállaya, kde som sa venovala tvorbe ilustrácií a príbehu.

V šperku rada kombinujem kov a prírodné materiály, kresbu, ilustratívnosť a naratívnosť. Radosť mi prináša tvorba sama, a to keď moje šperky sú radosťou pre toho, kto šperk nosí.

Na akadémii učí

Mgr. art Maja Hriešik Nepšinská ArtD.

Mgr. art Maja Hriešik Nepšinská ArtD.

“Vyštudovala som Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici a skončila som ako absolvent v ateliéri S+M+L_XL-kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera, akad. arch., na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem vlastnej šperkárskej tvorby sa od roku 2008 kurátorsky a organizačne podieľam na aktivitách Združenia šperkárov AURA (Medzinárodné sympóziá umeleckého šperku Kremnica). Spoluorganizujem medzinárodnú konferenciu Šperk Stret v Bratislave, zastrešujem medzinárodný šperkársky projekt Schmuck Wander a podieľam sa na aktivitách Ateliéru EM. Narodila som sa v Brezne a po štúdiách som ostala bývať v Bratislave. Momentálne som na rodičovskej dovolenke s dcérkou.”

Na akadémii učí

Ing. Slávka Habardová

Ing. Slávka Habardová

“Pochádzam z úplne neumeleckého prostredia. Vyštudovala som ekonómiu v Banskej Bystrici a niekoľko rokov som pracovala v oblasti marketingu, komunikácie a projektového manažmentu. Po čase sa v mojom živote objavil princ na bielom koni a prišli aj dva poklady v podobe dcéry a syna. Tu sa moja životná dráha začala meniť. Ostala som na voľnej nohe a objavovala všetky možné zákutia tvorby a tvorivosti, až kým mi vietor privial modelovacie striebro. Rýdze striebro, ktoré sa najprv tvári aj správa ako hlina, poskytuje neuveriteľné možnosti tvorby. Som medzinárodne certifikovanou lektorkou pre prácu s týmto materiálom. V súčasnosti objavujem možnosti spájania tohto materiálu s klasickými zlatníckymi technikami a postupmi.

Organizujem kurzy, workshopy a podujatia v oblasti tvorivosti a zabŕdla som aj do žurnalistiky. S partiou šikovných ľudí vydávam elektronický časopis Šperkovanie a iné tvorenie, ktorý je voľne stiahnuteľný na internete. Tvorím pod značkou Finimi.”

Na akadémii učí

Kristína Blišťanová

Kristína Blišťanová

Vyštudovala som odbor Propagačné Výtvarníctvo na SUŠ Ladislava Bielika v Leviciach a momentálne študujem v ateliéri S+M+L_XL Kov a Šperk pod vedením prof. Karola Weisslechnera akad. arch. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolvovala som internú stáž v ateliéri Industrial Dizajn u doc. Ferdinanda Chrenku, akad. soch. Záujem o kov ma priviedol na cestu šperkára, ktorá, verím, tak skoro neskončí. Ak sa raz dostanete k práci s kovom, učaruje Vám na celý život. Je nádherné vidieť, ako sa vám materiál mení priamo v rukách a vzniká jedinečné dielo s vlastným príbehom.

Na akadémii učí

Bc. Sabína Hanáková

Bc. Sabína Hanáková

Počas štúdia na strednej umeleckej škole som pracovala predovšetkým s textilom. Stal sa mojím obľúbeným materiálom, avšak po strednej škole som začala študovať v ateliéri S+M+L_XL Kov a šperk, kde mi pribudol ďalší materiál a to kov.

Všetka moja tvorba je prepojená s prírodou, zemou, tradíciami a to už či som pracovala s kovom, textilom, alebo iným materiálom. Počas štúdia v ateliéri som mala možnosť absolvovať stáž v Brne a vyskúšať si médium maľby a taktiež v rámci školy som navštívila ateliér textilného dizajnu. Dôležitá bola pre mňa moja posledná práca v bakalárskom ročníku, s názvom Amulety. Táto práca prepája práve textil a kov s témou žitkovských bohýň, bylinkárok a môj vzťah k prírode.

Na akadémii učí

Ako vám môžeme pomôcť?

Súhlasím so spracovaním osobných údajov (povinné)

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ). Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) za účelom zasielania newsletterov a iných marketingových informácií. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Zavolať