Informácie o letných kurzoch šperku 2017

Cieľom akadémie je výroba šperkov – autorských solitérov prostredníctvom zlatníckych technológií. Akadémia je určená pre každého, aj bez akýchkoľvek znalostí práce s kovom,  kto si chce vytvoriť originálny hodnotný šperk pre seba či svojho blízkeho človeka, dozvedieť sa nové informácie z prostredia umeleckého šperku a vyskúšať si remeslo zlatníka. Kurzy si dávajú za cieľ zvýšiť povedomie o ručnej zlatníckej práci a vyzdvyhnúť prácu umeleckého šperkára. Špeciálne su vítaní aj záujemcovia o štúdium v ateliéri kov a šperk na VŠVU BA, ktorí získajú predstavu o spôsobe tvorby autorského šperku a vytvoria si práce do portfólia k prijímacím skúškam.  Po ukončení kurzov, dostanú účastníci ŠPERCIFIKÁT spomienkový list o absolvovaní kurzu.

dôležité informácie

Nakoľko trvanie kurzov je krátkodobé, niesú akreditované ministerstvom školstva a po ich absolvovaní nieje možné dostať výučný list v zlatníckom obore. Kurzy neslúžia na zaškolovanie v oblasti zakladania záložní, či obchodovania s drahými kovmi a nepracuje sa na nich so zlatom. Kurzy niesú primárne určené pre profesionálnych zlatníkov/klenotníkov. Kurzy Akadémie šperku sú určené pre verejnosť ako záujmová, kreatívna činnosť, ktorá má rozvíjať manuálne zručnosti a obohatiť človeka o poznanie sféry umeleckého šperku.

Bližšie informácie nájdete v sekcii organizačné informácie.

 • 4
 • Untitled-1
 • Untitled-2
 • Untitled-3
 • Untitled-4
 • [one_half_last]

 

Voices video o Letnej akadémii šperku

 

Credits

Scenár: Ivan Ježík
Kamera, strih: Marko Horban, Mira Gáberová, eject.sk
Hudobná dramaturgia: Pino Ungvölgyi
Hudba: Air France (No Excuses), Kraak And Smaak (Man Of The Constant Sorrow), Mujuice (Nothing)
Podporili: Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Západoslovenská energetika, a.s. © 2008 Voices


Základy zlatníctva

Vstupný kurz pre začiatočníkov.

 • Untitled-7
 • Untitled-4
 • Untitled-3
 • zaklady151
 • zaklady152

Tento kurz je určený pre všetkých od 16 rokov, ktorí ešte nemajú žiadne skúsenosti so zlatníckym remeslom a majú chuť vytvárať originálne šperky z farebných kovov. Kurz je zameraný na výučbu spracovania kovových materiálov z plechu a drôtu. Na prvé pokusy používame meď a mosadz, neskôr je možné pracovať aj so striebrom. ( môžte si priniesť nepotrebné strieborné šperky ) Naučíte sa zlatnícke techniky ako napr. pílenie zlatníckou lupienkovou pílkou, ohýbanie, vŕtanie, valcovanie, vytĺkanie polguličiek, štrukturovanie kovu, granuláciu, žíhanie a spájkovanie so striebornou spájkou, ako aj rôzne povrchové úpravy kovov – šmirgľovanie, pieskovanie, patinovanie, štrukturovanie kovu a leštenie.

Prihlásiť sa môžete tu

 • Týždenný denný kurz   (5 dní / 30 hod)   225€
 • Týždenný večerný kurz   (5 dní / 22,5 hod )   195€
 • Víkendový kurz   (2 dni / 15 hod)   175€

Termíny a cena:

 • denný           A.       10. 7.  – 14. 7.       9:00 – 15:00        225€      lektorka – Hany Kašičková
 • víkendový   B.      22. 7. – 23. 7.        9:00 – 16:30        175€      lektor – Daniela Kopčová
 • denný           C.       24. 7. – 28. 7.        9:00 – 15:00        225€     lektor – Daniela Kopčová
 • večerný        D.      24. 7. – 28. 7.       16:30 – 21:00       195€      lektor – Alenka Timkovičová
 • denný           E.       7. 8.  – 11. 8.         9:00 – 15:00        225€      lektor – Daniela Kopčová
 • večerný        F.       14. 8. – 18. 8.       16:00 – 21:00       195€      lektor – Daniela Kopčová
 • víkendový   G.      19. 8. – 20. 8.       9:00 – 16:30         175€      lektor – Daniela Kopčová

Podľa časového rozsahu kurzu sa vyrábajú 2-3 rôzne druhy šperkov /prívesok, prsteň a náušnice/. Koncepcia výučby je stanovená tak, že lektor vysvetlí a názorne ukáže postup a techniky potrebné k výrobe šperkov. Dizajn a kresebný návrh si každý vytvorí podľa svojich predstáv. S výtvarným spracovaním a možnosťami technologického postupu lektor ochotne poradí. Celkový počet vyrobených šperkov počas kurzu býva medzi 3-7 kusov. K dispozícii je množstvo obrazovej literatúry o umeleckom šperku, ktorá vás môže inšpirovať k výrobe unikátnych originálov pre seba alebo vašich známych. Súčasťou kurzu je aj prednáška (cca 45 min.) o histórii šperku a súčasnej tvorbe významných šperkárov, prípadne o autorskej tvorbe lektorujúcej šperkárky.

V cene kurzu je lektorovanie, medené a mosadzné plechy, strieborná spájka, 5 ks listov do lupienkovej pílky (denný kurz), 3 ks (večerný kurz a víkendový kurz), brúsne papiere, zlatnícke náradie a pomôcky. V prípade záujmu je možné zakúpiť si priamo na kurze strieborný plech, drôt a uzávery na náušnice. Taktiež si budete môcť dokúpiť spotrebný materiál ako napr. náhradné listy do pílky a vrtáky.

Prihlásiť sa môžete tu


Zasadzovanie kameňov

Nadstavbový zlatnícky kurz pre pokročilých.

 • Untitled-9
 • Untitled-8
 • zasadzovanie151
 • zasadzovanie152

Tento najnavštevovanejší kurz je vhodný pre absolventov základného kurzu, nakoľko táto klenotnícka práca predpokladá väčšiu dávku zručnosti a presnosti. Čaká vás precízna práca pri výrobe obrúb, krapní, pílenia a vybrusovania, predovšetkým však v samotnom zasadzovaní kameňa. Na kurze sa naučíte zasadzovaniekruhového, hranatého a oválneho kameňa (kabošon) do obruby, kruhový zirkón s briliantovým výbrusom (denný kurz), ale aj atypicky tvarovaných kameňov. Najskôr si vyrobíte šperk s použitím techník zo základného kurzu s lôžkom pre konkrétny kameň. Kameň sa upevní až po finálnej povrchovej úprave šperku. V rámci kurzu budú poskytnuté 3-4 prírodné kamene určené na zasadzovanie. Oválny či kruhový kabošon, kameň so štvorcovým pôdorysom a na denných kurzoch dostanú účastníci zirkón s briliantovým výbrusom. Môžete si priniesť aj vlastné kamene určené predovšetkým na zasadzovanie atypickým spôsobom, ktorému sa budete venovať posledný deň kurzu.

Prihlásiť sa môžete tu

 • Týždenný denný kurz   (5 dní / 30 hod.)
 • Týždenný večerný kurz   (5 dní / 22,5 hod.)

Termíny a cena:

 • denný      A.    31. 7. – 4. 8.          9:00 – 15:00       245€        lektorka – Maja Nepšinská


Zlatnícky smalt

Autorský technologický kurz pre pokročilých s lektorkou Ruženkou Ovčiarikovou.

Na kurze zlatníckeho emailu sa zoznámite so základnými emailovými technikami ako technikou priehradkového emailu, transparentného emailu, a technikou maľovania a kreslenia na emailovaný povrch. Tvorba emailovaných špekov/ objektov vzniká nanášaním emailového prášku na medený podklad a následne sa vypaľuje v zlatníckej peci.
Výsledkom kurzu by mali byť vami vytvorené autorské  šperky ,alebo objekty na tému príroda , na ktorých si vyskúšate emailové techniky, aplikujete svoj autorský dizajn  a kreativitu. Náplňou je tiež aby ste si rozšírili obzory v oblasti tvorby šperkov a  užili si príjemný čas strávený tvorbou vašich kreatívych nápadov.

Prihlásiť sa môžete tu

 • Týždenný večerný kurz (5 dní / 22,5 hod.)

Termín a cena :

 • večerný      10. – 14. 7.    16:30 – 21:00    215€     lektorka – Ruženka Ovčiariková


ACS ( art clay silver )

Technologický kurz pre začiatočníkov aj pokročilých, s certifikovanou lektorkou Slávkou Habardovou.

Pozývame Vás na kurz kreatívnej tvorby šperkov z modelovacieho striebra Art Clay Silver. Je to výnimočný materiál, ktorý pochádza z Japonska. Základnú zložku tejto modelovacej “hliny” tvorí strieborný prach zmiešaný s organickým pojivom. Po vymodelovaní želaného tvaru šperku sa hmota dôkladne vysuší. Nasleduje fáza brúsenia a finálneho dopracovania výsledného tvaru. Keď sme s ním spokojní, môžeme šperk vypáliť. Pri vypaľovaní organické pojivo zhorí a náš výtvor sa pretaví na strieborný šperk s rýdzosťou 99,9 %. Vytvorený tvar sa pritom vôbec nezmení. Dochádza len k zmenšeniu objemu o 6-8 %. Vypálený šperk už len doleštíme, prípadne naň aplikujeme patinu. Na kurze si vytvoríte svoj vlastný autorský šperk. Prejdete celým procesom tvorby a na vlastnej koži si vyskúšate každú jeho fázu. Cena kurzu zahŕňa striebornú modelovaciu hmotu vo forme hliny (10 g) a strieborné komponenty (náušnicové uzávery, krúžky).

Prihlásiť sa môžete tu

 • Víkendový kurz (2 dni / 15 hod.)

Termín a cena:

 • víkendový     12. 8. – 13. 8.        9:00 – 16:30      199€       lektorka – Slávka Habardová

 


Šperk ako hra

Autorský, technologický kurz pre pokročilých s lektorkou Miou Čopíkovou.

Chlieb a hry. Ako už staroveký Cicero pochopil, čo dokáže ľudí odviesť z každodenného zápasu o prežitie je vzrušenie z hry. A preto sa tento ročník akadémie budeme hrať. Detské skladačy, stavebnice, hlavolamy, puzzle, stolové hry to všetko bude pre nás tento ročník inšpiráciou na vytvorenie súčasného kreatívneho šperku. Zalovíme v pamäti na časy kedy sme sa bezstarostne hrali a pozrieme sa aj na hry dnešných detí, budeme tvoriť z rôznych materiálov a možno vytvoríme aj nové hry.

… a samozrejme bude aj chlieb.

Prihlásiť sa môžete tu

 • Týždenný denný kurz (5 dní / 30 hod)

Termín a cena:

 • denný       14. 8.  – 18. 8.       9:00 – 15:00      245€       lektorka – Mia Čopíková


Odlievanie do kovu

Jedinečný technologický kurz pre pokročilých s Annou Juhásovou.

 • Untitled-4
 • Untitled-1
 • Untitled-2
 • Untitled-3

Na kurze odlievania sa zoznámite s dvoma technikami odlievania kovu a to odlievanie do sépie a odlievanie do stratenej formy. Základom je liatie kovu do dutiny formy, pri ktorom vznikne kovový odliatok.

Odlievanie do sépie je jednoduchá technika, pri ktorej sa forma vytvára zo sépiovej kosti. Sépiová kosť je prírodný materiál so špecifickou štruktúrou, ktorá dodáva vzniknutým odliatkom zaujímavú štruktúru povrchu, dobre využiteľnú pri tvorbe jedinečných šperkov.

Pri odlievaní do stratenej formy sa na model vytvorí jednorazová sadrová forma, z ktorej model pri výpale vyhorí a vznikne dutina na odliatok. Pri tejto technike využijeme 2 druhy modelov: 1 hotový predmet neveľkých rozmerov – prírodný (konárik, kvety, šiška…) alebo umelý – plastové predmety ( drobné hračky z kinderka, topánočky bábik…) 2 vymodelovaný z vosku vytvorený podľa vlastného návrhu.

Následne budeme odliatky opracovávať a dotvárať, pomocou klasických zlatníckych techník, do finálnej podoby jedinečných šperkov.

Prihlásiť sa môžete tu

 • Týždenný denný kurz (5 dní/ 30 hod)

Termín a cena:

 • denný       17. 7. – 21. 7.       9:00 – 15:00       245€       lektorka – Anna Juhárová
 • večerný   7. 8. – 11. 8.        16:30 – 21:00       215€       lektorka – Anna Juhárová