Náš šperkársky príbeh

HISTÓRIA AKADÉMIE ŠPERKU

O Hany

Akadémiu šperku som založila v roku 2004, po mojom absolvovaní štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Do ateliéru Kov a šperk som prestúpila v treťom ročníku z ateliéru textilného designu. Práca s kovom ma veľmi fascinovala, ale bola pre mňa veľkou neznámou.

Postupne som sa zoznamovala s náradím a technológiami, s ktorými som ako “textilák” nemala žiadne skúsenosti, takže som bola úplný začiatočník. Moje očakávania tento ateliér a práca zlatníka naplnili. do Do zlatníčtiny som sa skutočne zaľúbila. Až keď som si vyrobila svoj prvý strieborný prsteň, vtedy som si povedala, že to je také úžasné “ŽE SI TO MUSÍ VYSKÚŠAŤ KAŽDÝ!”.

Tak sa začala rodiť myšlienka na kurzy zlatníctva pre širokú verejnosť. Pozitívny impulz a podpora prišli hlavne od mojho profesora Karola Weisslechnera, ktorý mi umožnil si na tieto kurzy prenajať školský ateliér počas leta.

O akadémii

Kurzy akadémie šperku sa orientujú na zoznámenie sa širokej verejnosti s remeslom zlatníka a prácou umeleckého šperkára. Hlavnou myšlienkou Akadémie šperku je podporovať kreativitu v myslení a originalitu v tvorbe. Veríme, že každí človek dokáže kresliť a vizualizovať svoj vlastný nápad. A preto sa na našich kurzoch nevyrábajú šperky podľa daného vzoru, ale každý si vyhotoví svoje autorské solitéry.

Pre komplexné informácie o jednotlivých kurzoch klikni na vybraný kurz.

Míľniky

2013

Spúšťame nový web Akadémia šperku venovaný kurzom zlatníckeho remesla.

2012

Kurzy sa opäť odohrávajú v domovskom ateliéri VŠVU-Kov a šperk na Drotárskej ceste 44 v Bratislave. Začína sa príprava novej webovej stránky, ktorá bude patriť len akadémii šperku. Kurzy sa odohrávajú už aj počas roka. Víkendový kurz bol vo februári a v decembri. Do ateliéru pribudla masívna kovadlina a ventilácia. Na kurzoch doposiaľ vyučovalo 12 lektorov 514 ľudí na 13-tich kurzoch.

2011

Letná akadémia šperku si prepožičala priestory maliarskych ateliérov školy na Koceľovej ulici. Zemný plyn používaný pri spájkovaní v materskom ateliéri sme vymenili za propán-butánové bomby.Tento rok sa účasť na kurzoch vyšplhala nad 100 osôb. Ďalší umelecký šperkári dostávajú priestor zrealizovať kurzy pod svojím autorským vedením. Letná akadémia šperku spolupracuje s časopisom NOTA BENE a uskutočňuje bezplatný kurz pre predajcov časopisu a ich čitateľov.

2010

Do ponuky kurzov sa pridávajú “autorské umelecké kurzy” mladých umeleckých šperkárov. Na žiadosť verejnosti otvárame obľúbený kurz ZASADZOVANIE KAMEŇOV. Kurzy prebiehajú aj počas víkendov a cez deň sa delia na denné a večerné.

2009

Na kurzoch je hlučno. Lektorka Majka učí ďalší nový technologický kurz TEPANIE DO KOVU. Do dielne pribúda nová výkonná profesionálna stojanová vŕtačka. Hany sa zúčastňuje na VOICES LIFE 3 ako zakladateľka Letnej akadémie šperku.Počet záujemcov rastie a pribúda aj nový kurz pre pokročilých FILIGRÁN A GRANULÁCIA. Pripája sa aj nová lektorka Radka. Našich kurzov sa zúčastnili aj dámy a pán z Česka.

2008

Návštevnosť kurzov sa od začiatku strojnásobila a v ponuke sú dva nové kurzy. Babský lektorský kolektív obohacuje šarmantný muž Matej, ktorý učí ODLIEVANIE DO KOVU. Zavádzame “ balíček pre prváka”. Nakupuje sa základné ručné náradie, ktoré má kurzista len pre seba po celú dobu kurzu. Nezisková organizácia VOICES o nás natočila veľmi príjemné video v ich sekcii “NÁPAD SA RÁTA”.

2007

Pre pokročilých absolventov kurzov sme pripravili kurz ZLATNÍCKEHO SMALTU. Od tohto roku je každý kurzista na konci kurzu obdarovaný spomienkovým ŠPERCIFIKÁTOM. Na kurzy prichádzajú záujemcovia z každého kúta Slovenska.

2006

Počet záujemcov rastie a pribúda aj nový kurz pre pokročilých FILIGRÁN A GRANULÁCIA. Pripája sa aj nová lektorka Radka. Našich kurzov sa zúčastnili aj dámy a pán z Česka.

2004 – 2005

Hany zakladá Letnú Akadémie šperku a otvára sa prvý ročník, na ktorom sa na 4 kurzoch ZÁKLADY ZLATNÍCTVA zúčastnilo 24 ľudí, .

Ako vám môžeme pomôcť?

Súhlasím so spracovaním osobných údajov (povinné)

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ). Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) za účelom zasielania newsletterov a iných marketingových informácií. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Zavolať