Výkladový slovník

ZLATNÍCKYCH POJMOV

V tejto sekcii webu nájdete pravidelne dopĺňaný zlatnícky slovník. Dúfame, že čoskoro pribudnú ďalšie fotografie a popisky k náradiam. Tento zoznam vám pomôže zorientovať sa v zlatníckej terminológii pred, ale aj po kurze.
Anka

Anka

Náradie. Kovová kocka, alebo platňa, ktorá má v sebe vyfrézované polguľaté otvory-jamky rôznych priemerov. Používa sa na tepanie, výrobu polguličiek. Poznáme aj profilovú anku, v ktorej sa vyrábajú polrúrky, alebo rúrky. Párové náradie sú “puncne”.

brúsne papiere (šmirgle)

brúsne papiere (šmirgle)

Používame hlavne vodné, určené na kov. Čím väčšie číslo, tým jemnejšie zrno.

fluóron

fluóron

Chémia. Žltozelená tekutina, ktorá sa zarába zo svetlooranžového prášku. Používa sa pri spájkovaní ako tavidlo a pojidlo.

kliešte

kliešte

Ručné náradie. Rozoznávame viacero druhov klieští. Používame hlavne ploché, guĺaté, ploché špicaté, šínové a štikačky. Používame ich na ohýbanie-tvarovanie plechu a drôtu.

kladivá

kladivá

Ručné náradie. Zlatník využíva kovové, gumené alebo silikónové.

kovadlina

kovadlina

Náradie. Kovová platňa, na ktorej vyklepávame plechy, vyrovnávame drôty, alebo ju používame ako podklad pri vyrážaní vzorov na kov. Mala by byť dokonalo hladká a rovná.

kružidlo

kružidlo

Ručné náradie. Používame ako bežné kružidlo, akurát kreslíme na kov a namiesto tuhy má kovové kružidlo ihlu. Takže má dve ihly.

lupienkové pílky (lupienkový list)

lupienkové pílky (lupienkový list)

Tenký 13cm dlhý drôtik, ktorý má z jednej strany zuby. Vkladáme ho do rámu na lupienkové pílky, aby sme mohli píliť kov. Poznáme rôzne veľkosti. Od 2/0 , ktorý je najhrubší, až po 6/0, ktorý je najjemnejší.

letovacia pištoľ

letovacia pištoľ

Náradie, ktorým spájkujeme kovové predmety. Poznáme pištole na propán-bután, na zemný plyn, fúkacie a malé ručné pištole. Niekedy sa nazývajú aj horáky. Aj keď horák je len vrchná časť pištole, cez ktorú vychádza plameň a od druhu horáku závisí veľkosť a ostrosť plameňa.

leštička – guličková

leštička – guličková

Stroj, ktorý používame na leštenie šperkov. Poznáme guličkovú leštičku, ktorá je vhodná hlavne na medené, mosadzné a strieborné šperky. Princíp je taký, že v plastovej nádobe sa vo veľkých množstvách nerezových teliesok ponorených vo vode omieľajú a premiešavajú šperky.

leštička – kotúčová

leštička – kotúčová

Na zlaté a platinové šperky sa používa skôr stolová – kotúčová leštička, ktorá leští pomocou látkových a iných kotúčov. Typ leštičky volíme aj podľa tvaru šperku.

merače

merače

Ručné náradie. Rozoznávame meracie krúžky na prsty a meracie kónusy/tŕne na prstene a náramky. Môžu byť plastové, alebo kovové.

pinzeta

pinzeta

Ručné náradie, ktorým premiestňujeme horúci aj studený kov . Rozoznávame plastové a kovové (železné, nerezové, titánové), klasické a krížové pinzety. Plastovou pinzetou nechytáme horúci kov a železné nevkladáme do kyseliny ani kyselinových náhrad.

pilníky

pilníky

Ručné náradie, ktoré používame na obrusovanie hrán napr. po vypílení tvaru z kovu. Pilníky poznáme veľké a drobné ihlové pilníky. Majú rôzne profily: guľatý, polguľatý, plochý, trojuholníkový, štvorcový, a nožíkový. Podľa tvaru opracovaného kovového šperku volíme rôzne profily.

pieskovačka

pieskovačka

Stroj, v ktorom ručne pieskujeme kovové predmety, šperky. Podľa hrubozrnosti piesku rozlišujeme viac druhov štruktúr.

pákové nožnice

pákové nožnice

Väčšie kovové náradie, ktorým sa reže, krája plech. Poznáme menšie, ktoré majú 30 cm dlhé nože, ale aj dlhšie na väčšie plechy.

prievlak

prievlak

Náradie, ktoré nám slúži na preťahovanie alebo ztenšovanie drôtov, vyrábanie rúrok, prípadne vytváranie rôznych profilov na drôty. Prievlaky sú buď ako jedna kovová platňa, na ktorej sú rôzne veľkosti otvorov, alebo je každý otvor na samostatnej kruhovej platničke. Prievlaky sa vkladajú do vyťahovacej lavice, alebo do zveráku, kde sa z nich drôty ťahajú vyťahovacími kliešťami.

puncne

puncne

Ručné kovové, alebo drevené náradie, ktoré sa používa s “ankou”. Vytĺkajú sa s nimi polguličky, alebo v profilových ankách sa používajú na výrobu polrúrok, alebo rúrok.

rám na lupienkové pílky

rám na lupienkové pílky

Ručné náradie. Kovový rám s drevenou, alebo plastovou rúčkou, do ktorého sa upínajú lupienkové listy. Podľa hĺbky rámu rozoznávame veľkosti: 6mm, 8mm, 10mm, 15mm.

spájka

spájka

Materiál. Strieborná spájka: Je to zmes striebra a iných kovov, ktorá nám po zahriatí spája dva kovové predmety dokopy. Podľa teploty tavenia rozoznávame 3 druhy spájky: mäkkú, stredne tvrdú a tvrdú. Tak isto poznáme zlatú spájku na zlaté šperky. Delí sa podľa tvrdosti, ale aj podľa rýdzosti spájaného kovu. Medené a mosadzné šperky sa spájkujú striebornou spájkou.

skoba (kopýtko)

skoba (kopýtko)

Časť zlatníckeho stola z dreva, ktorá sa pripína na čelnú stranu do stredu výrezu a píli sa na nej. Miesto na kopýtko môže byť vstavané v stole, alebo sa kopýtko priamo pripevní svorkami o stôl.

šamotová doštička na spájkovanie

šamotová doštička na spájkovanie

Je doska, ktorá slúži aj do krbov. So zlatníckymi keramickými doštičkami sa používajú ako podklad a obklad pri spájkovaní a tavení kovu.

šublera

šublera

Ručné posuvné meradlo, ktoré slúži na meranie dĺžky, hĺbky a šírky. Poznáme ručnú a digitálnu na baterky.

viazací drôt

viazací drôt

Železný drôt, ktorý používame na sťahovanie častí šperkov pri spájkovaní.

valcovačka

valcovačka

Stroj, pomocou ktorého stenčujeme plechy. Poznáme väčšie aj menšie, niektoré majú aj motor, na jednoduchšiu manipuláciu pri točení (elektrické), ostatné sú ručné. Valcovačka môže mať okrem hladkých valcov, aj profilové valce na výrobu oválnych, trojhranných či štvorcových drôtov.

vykružovačka-vytáčačka

vykružovačka-vytáčačka

Ručný stroj, skorý sa používa na vytáčanie, alebo zväčšovanie prsteňov.

vitrex-pulver

vitrex-pulver

Chémia. Priesvitná tekutina, ktorá sa zarába z bieleho prášku. Používa sa po spájkovaní drahých a farebných kovov ako čistidlo. Vitrex je ekologická náhrada kyseliny sírovej.

vyklepávací kónus

vyklepávací kónus

Ručné náradie, ktoré využívame pri vyklepávaní prsteňov do kruhového tvaru. Poznáme aj kónusy inych profilov (oválne, štvorcové). Malé úzke kónusy slúžia na vyklepávanie obrúb pri zasadzovaní kameňov.

Ako vám môžeme pomôcť?

Súhlasím so spracovaním osobných údajov (povinné)

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ). Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Súhlasím so spracovaním osobných údajov na marketingové účely

Týmto súhlasím so spracúvaním mojich osobných údajov (meno, e-mailová adresa) podľa zákona o ochrane osobných údajov a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) za účelom zasielania newsletterov a iných marketingových informácií. Tento súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Jeho odvolanie nemá vplyv na zákonnosť spracúvania pred jeho odvolaním.

Zavolať